Ceny chat a chalup klesají
Ještě před rokem byl nedostatek chat a chalup. Rekreační nemovitosti se prodávaly za přemrštěné ceny. Kdo chatu opravdu chtěl a počkal, na tom určitě vydělal. Ceny totiž rapidně klesly.
Hlad po chatách a chalupách značně opadl. Lidé se na dovolené rozjeli do zahraničí a svá rekreační sídla nechali letos ležet ladem. Kdo se nechal strhnout a v zápalu boje koupil v předchozích letech chalupu za vysokou cenu, ji dnes za tu samou částku bude prodávat jen těžko. Nemovitosti v nabídkách přibývají obecně rychlým tempem, ale kupující chybějí. „Nejvíce postiženou kategorií jsou chaty a chalupy. S narůstajícími cenami energií a režijními náklady s udržením takové nemovitosti klesá chuť majitelů pro další držení. Chaty a chalupy se pro své majitele stávají takovým ‚nice to have‘ majetkem. Tedy je hezké, že ho máme, ale je to zbytečné. U chat a chalup zaznamenáváme meziroční propad poptávky ve vyšších desítkách procent. Nabídkové ceny klesají již šestý měsíc v řadě a v některých lokalitách dosahují propadu o 20 %. Stále hovoříme o nabídkových cenách, které jsou ve většině případů vyšší než konečná realizovaná cena,“ říká Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz. Ceny rozestavěných nemovitostí klesají Do kategorie s korekcí patří ještě rozestavěné nemovitosti, které podle dat Videobydleni.cz vykazují též klesající trend. Výhledově budou podle odborníků ceny rozestavěných domů klesat. „Do prvního kvartálu příštího roku vidíme v této kategorii potenciál pro pokles až o 30 procent. Již dnes evidujeme cenový propad až o 20 procent. V příštím roce se tedy zájemcům o nové bydlení vyplatí poohlížet se i po rozestavěných nemovitostech než jen po pozemcích nebo již hotových domech,“ dodává Jakub Veverka. Hypoteční sazby neporostou, trh ale bude klesat dál Hypoteční úrokové sazby by vzhledem k „holubičímu“ přístupu České národní banky již nadále růst neměly, půjde spíše o kosmetické změny. „I když s názorem České národní banky, že by se úrokové sazby již neměly zvyšovat, nesouhlasím, je třeba vzít tento fakt na vědomí. Podle čísel z našich hypotečních kalkulaček klesl zájem o hypoteční financování až o 60 % meziročně. Z následného dotazníkového šetření vyplývá, že jádro problému není v bonitě žadatelů, ale v přemrštěných cenách nemovitostí,“ vysvětluje Jakub Veverka. Podle Jakuba Veverky tedy nejsme v situaci, že by byl zájem o hypotéky stejný jako před rokem a lidem nevycházela bonita, na trhu se jen zmenšila agregátní poptávka o desítky procent. Zájemci o pořízení nemovitosti nyní vyčkávají, jak moc se trh propadne. „Z poměru prodejních a „pronájmových“ poptávek vidíme, že odložená poptávka po koupi nemovitosti může dosahovat více než 30 %,“ uzavírá Jakub Veverka.
Související články:
všechny články | |
Dále v rubrice
Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné?
Zvýšení nájemného v bytě. Kdy může pronajímatel upravit nájemné a co je inflační doložka? Více v našem článku.
|
Žebříček hypotečních úvěrů v listopadu
Na Finparádě došlo k aktualizaci žebříčku hypotečních úvěrů, který se oproti minulému srovnání opět proměnil. První místo patří MONETA Money Bank, na druhém místě je UniCredit Bank, třetí místo zůstává České spořitelně...
|
Máte kontokorent? Zkontrolujte si jeho podmínky
Máte kontokorent a znáte dobře jeho podmínky? Tentokrát jsme si posvítili na banky nabízející kontokorentní úvěry. Za jakých podmínek vám banky kontokorent poskytnou a co se stane, když jej přečerpáte?
|
Financování nemovitostí - FinSeriál díl 25
Přinášíme vám pravidelný Finparáda FinSeriál, kde se v připravené sérii článků dozvíte o aktuálních tématech z oblasti financí, investic a nemovitostí. Ve dvacátém pátém díle s názvem „Financování nemovitostí“ se dozvíte informace o tom, jaké jsou...
|
všechny články v rubrice
|