Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Jak významně zmírnit riziko, že bude Vaše obydlí během Vaší nepřítomnosti vykradeno?

24.7.2013  |  Michal Bubák


Doba letních dovolených je pro většinu z nás dobou odpočinku, existují však bohužel i lidé, jimž v tomto období začíná období zvýšené aktivity. Zloději. Aby vám návrat z dovolené nepřinesl nemilé překvapení v podobě vybíleného bytu, doporučuje ČSOB Pojišťovna dodržet desatero jednoduchých pravidel.

Že jsou tato doporučení stále aktuální, potvrzují i nejnovější statistiky ČSOB Pojišťovny. Jen za leden až červen letošního roku registruje ČSOB Pojišťovna zhruba 600 pojistných událostí spojených s vloupáním do bytu nebo rodinného domu, popřípadě s vandalismem.

Máte v pojistce zahrnuto riziko vloupání?Určitá část domů a domácností v České republice se sice proti riziku odcizení věcí a vandalismu pojišťuje a zájem o toto pojištění narůstá, na druhou stranu však mnoho bytů, domů a domácností zůstává dosud bez potřebné ochrany. „Zhruba 75  % nemovitostí a přibližně 50 % domácností pojištěných u nás nemá v pojistce zahrnuto riziko vloupání,“ potvrzuje ředitel Odboru pojištění majetku a odpovědnosti ČSOB Pojišťovny Jan Šepek.

Desatero správného postupu před odjezdem na dovolenou1.    Zkontrolujte elektřinu, vodu, plynPřesvědčte se, jestli je v bytě či domě dobře vypnut přívod plynu, zda někde nekape kohoutek s vodou, jestli není zapnutý některý elektrický spotřebič. Spotřebiče jako televizory, DVD, počítače a další spotřebují sice v režimu stand by jen málo elektřiny, přesto se však při delším pobytu mimo domov vyplatí je úplně vypnout, aby vám zbytečně nevyprazdňovaly peněženku.

2.    Cenné předměty zbytečně nevystavujtePokud zrovna nebydlíte v šestém patře panelového domu, není dobré, aby každý kolemjdoucí pohledem do okna viděl obrovskou plazmovou televizi a drahou sedačku. Stejně tak není dobré nechat šperky a další cennosti na dobře viditelných místech. Jednak přitahují zbytečnou pozornost a současně jsou velkým lákadlem pro zloděje. Zvláště cenné věci se vyplatí dát do úschovy.

3.    Nechte si vybírat poštovní schránkuZvláště při delší dovolené doporučujeme požádat známé či kamarády, aby se u vás doma čas od času zastavili a zkontrolovali, zda je vše v pořádku, zalili květiny apod. Jasným signálem, že obyvatelé domu jsou dostatečně daleko, je přecpaná poštovní schránka. Požádejte proto souseda nebo kamaráda, aby vám pravidelně vybíral poštu, popřípadě si nechte poštu posílat na jinou adresu.

4.    Nenechávejte věci volně na balkoněVelmi často se bohužel setkáváme s krádeží jízdních kol a dalších předmětů z balkonů. Takové odcizení je snadné a zloděj se nemusí ani násilně dostávat přes vstupní dveře. Pokud už nemáte možnost umístit kola v jiných prostorech, doporučujeme používat zámek, který velké části takových pokusů dovede jednoduše zabránit.  

5.    Dobré osvětlení a prostříhané keře mohou zloděje od pokusu odraditRozbité osvětlení před domem poskytne zlodějům vítané přítmí stejně jako zastíněný pohled do domu. Naopak otevřené prostranství a dobře osvětlený vstup leckoho dovedou odradit.

6.    Připravte si soupis cenností a nechte si dům a domácnost pojistitPokud už se taková nepříjemnost stane, vhodné pojištění stejně jako soupis majetku a vybavení domácnosti vám pomohou zmírnit následky.

7.    Neupozorňujte zbytečně na svoji nepřítomnost okolíJe jedno, zda se chystáte na třídenní výlet, nebo měsíční dovolenou. Před odjezdem však není dobré upozorňovat všechny ze sousedství, že nyní několik dní doma nebudete. A pozor, lupiči mohou sledovat i sociální sítě jako je Facebook, kde mají lidé často tendenci hlásit, kde právě jsou.

8.    Řádně zamkněte a ujistěte se, že jsou všechna okna zavřená a zabezpečenáZní to sice jako banalita, ale velmi často se setkáváme s tím, že zejména u kratších dovolených či jen víkendových odjezdů se ve shonu zapomene dovřít okno v některém z pokojů. Stejný problém mohou představovat nedovřené dveře na balkon.

9.    Používejte vhodný bezpečnostní zámekKvalitní zámek dokáže mnoho nenechavců odradit. Naopak běžný zámek, který není těžké překonat, je velmi vítaným pomocníkem každého zloděje.

10.    Existují elektronická zařízení, která umožňují v nepravidelných časech zapínat světla nebo rádioObčasně rozsvícená světla či zapnutí rádia vyvolává dojem, že se v domácnosti stále někdo pohybuje. Jedná se o velmi vhodné preventivní opatření.    


Související články:
Podpojištěný je každý šestý dům nebo domácnost. Smlouvu je třeba aktualizovat alespoň jednou za dva roky

Co a jak pojistit při cestě autem do zahraničí?

6 nejčastějších letních úrazů a 7 pravidel prevence

Které pojišťovny s klientem komunikují nejlépe?

Češi a letošní dovolená. Na co si dát pozor v zahraničí?

Žebříček nejlepšího pojištění podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky životního pojištění - zde

reklama

Spořicí účet+ spoření s výhodnou sazbou 0,50 % ročněvíce
NEObyčejný účet - úroková sazba 0,25 % p.a.více
Termínovaný vklad - garantovaná úroková sazba až 1,6 % ročněvíce
všechny články
Dále v rubrice

ČSOB novým uživatelům Smartbankingu poskytuje pojištění internetových rizik na rok zdarma

Obrázek: Mobilní aplikace ČSOB Pojištění internetových rizik pomáhá čelit nástrahám dnešního internetu. Například v situacích, kdy e-shop dodá poškozené zboží, někdo zneužije klientovu identitu na internetu nebo dojde k poškození...

Pojišťovna VZP nabízí pojištění home office

Obrázek: Žena Na druhou koronavirovou vlnu zareagovala Pojišťovna VZP kampaní nabízející tři produkty, které jsou spojené s rizikem práce z domova. Jde o úrazové pojištění zaměstnanců, pojištění odpovědnosti zaměstnance...

Finanční produkty v období pandemie koronaviru: Kde ušetřit, získat finanční bonus a na co si dát pozor?

Obrázek: Prasátko s rouškou Připravili jsme pro vás již druhý aktuální přehled nabídky finančních produktů s ohledem na to, kde můžete ušetřit. Jaké výhody u svých produktů jednotlivé finanční instituce nabízejí, kde získat finanční bonus...

Více než polovina Čechů sjednává finanční produkty online: Co všechno a kde můžete online sjednat?

Obrázek: Notebook Z finančních produktů si Češi online nejčastěji sjednávají běžný účet. Uvedla to téměř polovina dotazovaných v průzkumu Raiffeisenbank realizovaném prostřednictvím platformy Instant Research mezi 880 respondenty...

všechny články v rubrice


   
 
Banka Creditas
Finanční společnost roku 2019
Banka Creditas


Vítěz žebříčku pojištění
Pojištění schopnosti splácet úvěry od BNP Paribas Cardif Poj
BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz