Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Družstevní bydlení či sdílené vlastnictví aneb řešení současné krize bydlení

24.6.2022  |  Jan Bachura
  


Obrázek: Muž s dalekohledemČeši se družstevního bydlení bojí. Preferovanou formou vlastnictví je jen pro 3 procent těch, kteří si plánují pořídit byt či dům, a naopak 13 procent ho při koupi nemovitosti ani nezvažuje. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Modré pyramidy. Družstevní bydlení je ale finančně dostupnější, a tak na něj v poslední době zlepšilo názor na 22 procent respondentů. A co Češi na sdílené vlastnictví?


Krize nemovitostního trhu trvá již několik let a stále se prohlubuje. Na vině je především výstavba, která nestačí poptávce. Důsledkem jsou raketově rostoucí ceny, kvůli kterým je vlastní bydlení pro řadu Čechů nedosažitelné.

„Řešením pro spoustu zájemců o vlastní bydlení je družstevní byt. Na jeho pořízení stačí výrazně menší částka a dnes jsou na něj zaměřené i speciální hypoteční produkty,“ říká Martin Sikora, manažer produktů Modré pyramidy, a dodává: „Pořídit si družstevní byt je tak výrazně jednodušší než u jiných typů vlastnictví. Na jeho koupi stačí zájemci obvykle jen 20-30 % hodnoty nemovitosti, zbylou část zajistí s pomocí bankovního úvěru bytové družstvo, kterému pak tento zájemce půjčku splácí.“

Zájem o družstevní bydlení mezi lety 2009 a 2018 sice klesl o více než 3 procentní body, růst cen nemovitostí ho ale rychle vrací opět do hry.

Žebříček s nejlepšími hypotékami a spotřebitelskými úvěry podle odborníků - zde
Kalkulačka spotřebitelských úvěrů, nejvýhodnější bankovní půjčky - zde


Být v družstvu neláká, může to však být jediná šance



Podle aktuálního průzkumu Modré pyramidy by Češi, kteří plánují koupit nemovitost, nejraději pořídili tu v osobním vlastnictví (88 %). Družstevní bydlení by preferovala jen 3 % dotazovaných, a to především respondenti z větších měst.

„Družstevní bydlení je taková popelka. Když už si lidé chtějí pořídit nemovitost, chtějí ji vlastnit, mít ji. Družstevní bydlení je pro ně právně složitá forma vlastnictví a příliš mu nedůvěřují. Internetem koluje řada mýtů a příběhů o družstvech. Je to ale škoda, právně je to velmi stabilní instituce a jakmile jsou dobře sepsány stanovy, je fungování družstva naprosto bezproblémové,“ vysvětluje Martin Sikora.

Jeho slova potvrzují i výsledky průzkumu, podle kterého právě potřeba nemovitost vlastnit je nejčastějším důvodem pro odmítání družstevního vlastnictví, vnímá to tak 64 % respondentů s tímto postojem. Následuje ho nedůvěra v tento typ vlastnictví (40 %) a špatné zkušenosti, většinou zprostředkovaně (40 %).

Názor na družstevní bydlení se mění, ale pomalu



Stále menší dostupnost bytů nutí zájemce o koupi poohlížet se i po nemovitostech v družstevním vlastnictví.

„Lepší finanční dostupnost je oproti bytům do osobního vlastnictví je jednoznačně hlavním důvodem pro změnu postoje k družstevnímu bydlení. K tomu se samozřejmě připojuje i nedostatečná nabídka jiných bytů. Zjednodušeně řečeno, když je nouze, zájemci ze svých požadavků ustoupí,“ doplňuje Martin Sikora.

Svůj postoj k družstevnímu bydlení v posledním roce změnilo 60 % respondentů, 37 % z nich k lepšímu. Družstevní bydlení by nyní bylo ochotno si pořídit 22 % respondentů.

A co sdílené vlastnictví?



Podle průzkumu Modré pyramidy 14 % Čechů, kteří plánují nákup nemovitosti, v tom doposud bránila nedostatečná nabídka bytů či domů. Jenže bydlet ve vlastním nemusí nutně znamenat nemovitost individuálně vlastnit, jak preferuje drtivá většina respondentů. Jak tedy zvýšit šance na nové bydlení? Především pro mladé může být alternativou tzv. sdílené vlastnictví. Jako je tomu třeba u aut.

Sdílené vlastnictví, z anglického výrazu collaborative consumption, je součástí nového ekonomického modelu sdílené ekonomiky. Ta je postavena na sdílení (výměně, půjčování, pronájem) produktů dlouhodobé spotřeby či nemovitostí.

„Mladí lidé sdílejí řadu věcí – kancelář, auto, prostory na volnočasové aktivity. Pro spoustu lidí by proto mohla být i tato cesta ke sdílenému bydlení východiskem,“ upozorňuje Martin Sikora.

Podle průzkumu Modré pyramidy je sdílené vlastnictví nemovitosti zcela odmítanou variantou pro 73 % těch, kteří plánují nákup nemovitosti, ve věkové skupině 18–26 let ho ale odmítá jen 52 % respondentů. Pro 2 % je to dokonce preferovaná forma vlastnictví.

„Ochota ke sdílenému vlastnictví výrazně klesá s rostoucím věkem. To je pochopitelné. Jednak jsou dřívější generace poznamenané povinným kolektivním vlastnictvím, jednak jsou s rodinou zvyklí na stabilní zázemí a soukromí. Pro tyto skupiny však může být sdílené vlastnictví atraktivní v případě rekreačních objektů,“ uzavírá Sikora.

reklama

Hypotéka - až do výše 90 % hodnoty nemovitostivíce
Kreditní karta - vedení zdarma a cashback 1 %více
mHypotéka Light - Není nad výhodnou hypotéku!více
mPůjčka Plus - Garance nejlevnější půjčkyvíce



Ohodnoťte vaši hypotéku

Máte sjednanou hypotéku? Vyjádřete pomocí smajlíků vaši spokojenost či nespokojenost právě s vaší hypotéku. Hodnotit můžete ZDE.
 
Obrázek: Smajlíci


      
  


Související články:
Modrá pyramida spustila akční nabídku stavebního spoření

Stavební spořitelna může pomoct s dotacemi i úvěrem na udržitelné bydlení

Stavební spořitelny lákají klienty na prémie. Kde získat nejvíce?

Modrá pyramida spustila nové produkty

Mobilní aplikaci Modré pyramidy používá již 100 000 klientů. Nově umožňuje sjednání úvěru



všechny články
Dále v rubrice

MetLife přichází s efektivní ochranou pro majitele hypoték

Obrázek: Nemovitost_investice Podle nejnovějšího průzkumu České bankovní asociace a agentury Ipsos v příštích několika letech plánuje sjednání hypotéky až pětina Čechů. Polovina z nich ale musela své plány kvůli vyšším životním nákladům a inflaci odložit. Někteří z nich se totiž obávají...

Energeticky úsporné bydlení s webovým rádcem a půjčkou od mBanky

Obrázek: Domek a kalkulačka Vysoké ceny energií vedou mnohé z nás k úvahám, jak přetvořit naše bydlení na energeticky méně náročné. S praktickými tipy na úsporná řešení, dotačním programem Nová zelená úsporám, ale i s financováním úprav bydlení by mohl pomoc...

Hypotéky na úsporné bydlení

Obrázek: Peníze výhonky Raiffeisenbank zvýhodní klienty žádající o hypotéku na energeticky úspornou nemovitost. Podrobnosti o této novince a které další banky nabízejí podobné produkty se dozvíte v našem článku...

Splatit předčasně úvěr nebo tvořit rezervu?

Obrázek: Prasátko Mnoho domácností si vzalo hypoteční či spotřebitelský úvěr v době, kdy se úrokové sazby pohybovaly kolem 2 až 3 % u hypoték a 5 % u úvěrů spotřebitelských. Dnešní optikou můžeme říct, že to byly peníze takřka zadarmo. Kvůli inflaci se ale základní úroková sazba dostala...

všechny články v rubrice









   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz