Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Operativní leasing: Vše, co o této metodě financování automobilu potřebujete vědět

14.11.2022  |  Komerční článek
  


Obrázek: RuceSlyšeli jste už o tom, že operativní leasing se těší mezi tuzemskými firmami vysoké popularitě, ale sami o této variantě pořízení automobilu ještě moc nevíte? Prozradíme vám ohledně pořízení automobilu „na operák“ vše podstatné.


Co je to operativní leasing?Operativní leasing je zjednodušeně řečeno pronájem vozidla. Tím se „operák“ zásadně liší od tzv. finančního leasingu, který je běžněji využívaný. Rozdíly mezi těmito dvěma leasingovými produkty v článku postupně rozebereme.

Částka potřebná pro pořízení vozuChcete-li vůz na operativní leasing, nepotřebujete k tomu žádnou počáteční investici. V případě operativního leasingu totiž po smluvenou dobu platíte jasně danou měsíční částku za užívání vozu. Oproti tomu při koupi auta na finanční leasing zpravidla musíte složit tzv. akontaci, která může dosahovat desítek procent z ceny nového vozu.

Vlastnictví vozuZcela zásadní skutečností je, že při operativním leasingu se nestáváte majitelem vozu – a to ani po uplynutí domluvené doby. Jakmile operativní leasing skončí, automobil se vrací leasingové společnosti.

V případě finančního leasingu se počítá s tím, že po složení poslední splátky zůstane vůz majetkem kupujícího.

Konfigurace vozuŽe koupě vozu na finanční leasing je skutečně koupí vozu se vším všudy, je poměrně známé. Majitel tedy má kontrolu nad konfigurací automobilu, objednává si „na míru“ veškerou výbavu, motor, barvu vozu apod. V případě operativního leasingu někdy kolují chybné informace o tom, že tato forma pořízení vozu podobné možnosti nenabízí. Také auto na operativní leasing lze ale konfigurovat na přání.

Celkový objem splátekDobrá zpráva je, že měsíční platby jsou u operativního leasingu oproti tomu finančnímu zpravidla nižší. Právě díky tomu roste jeho popularita, pořídit si automobil touto cestou je poměrně jednoduché a finančně dostupné. Je tomu tak z toho důvodu, že vůz zpravidla používáte jen 3 až 4 roky. I po uplynutí této doby ale má vůz poměrně vysokou hodnotu, kterou leasingová společnost získá jeho prodejem. U klasického finančního leasingu ale vůz přechází do vašeho vlastnictví, ve splátkách tak uhradíte celou hodnotu vozu. Měsíční splátka proto bývá výrazně vyšší.

Co je v ceně?Další velkou výhodou operativního leasingu je, že v ceně je mnoho dalších služeb. V ceně měsíční splátky může být mimo jiné rovněž:
  • úhrada silniční daně,
  • úhrada poplatku za rádio,
  • zajištění veškeré administrativy týkající se vozidla,
  • pravidelný záruční i pozáruční servis,
  • zajištění provedení STK,
  • dálniční známka pro ČR,
  • přezouvání pneumatik.

V případě, že využijete všechny doplňkové služby k operativnímu leasingu, platíte mimo sjednanou splátku navíc prakticky jen za pohonné hmoty a vodu do ostřikovačů či za umytí automobilu. Finanční leasing je v tomto směru službou mnohem „střídmější“.

Jsou zde nějaká omezení?Jelikož jste v případě operativního leasingu pouze „nájemcem“ vozu, musíte respektovat pravidla, která stanoví pronajímatel. Často jde o roční nájezd kilometrů nebo o počet osob oprávněných vůz používat. Finanční leasing podobná omezení nemá, ke svému vozu se můžete chovat jako jeho majitel a je jen na vás, jak jej budete využívat.


      
  


Související články:
Hypoteční úvěry na jaře

Změny u stavebních spořitelen v březnu

Produktové novinky bank v únoru aneb co nového pro nás banky připravily?

Vývoj hypotečních sazeb v březnu

ČSOB vylepšila Hypoteční zónu. Nabízí sjednání a vedení úvěru online

Žebříček s nejlepšími hypotékami a spotřebitelskými úvěry podle odborníků - zde
Kalkulačka spotřebitelských úvěrů, nejvýhodnější bankovní půjčky - zde

všechny články
Dále v rubrice

Hypoteční úvěry na jaře

Přinášíme vám pravidelnou informaci o vývoji úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Úrokové sazby v minulém týdnu upravila MONETA Money Bank a UniCredit Bank. Tento týden se k nim přidala Raiffeisenbank se snížením sazeb...

Změny u stavebních spořitelen v březnu

Obrázek: Domy Přinášíme vám pravidelnou informaci o změnách v poplatcích a úrokových sazbách u tuzemských stavebních spořitelen. Sazebníky na konci února upravila Modrá pyramida stavební spořitelna a Raiffeisen stavební spořitelna. Přehled všech změn a aktuálních akcí stavebních spořitelen najdete v článku...

Produktové novinky bank v únoru aneb co nového pro nás banky připravily?

Obrázek: Blok a notebook Přinášíme vám pravidelnou informaci o tom, jaké produktové změny a inovace banky provedly za uplynulý měsíc. Novinky v průběhu února letočního roku oznámily Česká spořitelna, Air Bank, Fio banka, Raiffeisenbank a ČSOB. Přehled všech produktových novinek...

Vývoj hypotečních sazeb v březnu

Přinášíme vám pravidelnou informaci o vývoji úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Změny úrokových sazeb nastaly u Fio banky a UniCredit Bank. A jaký je Fincentrum Hypoindex pro březen? Více najdete v našem článku...

všechny články v rubrice


   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz