Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Srovnání půjček na internetu aneb Jak na to?

16.1.2023  |  Komerční článek | foto: Pixabay
  


Obrázek: RucePorouchalo se vám auto, rozbila myčka nebo nastaly jiné neočekávané výdaje, které prostě musíte zaplatit? Našetřeno nemáte, tak uvažujete o půjčce, ale nechcete se spálit a naletět nějakému lichváři? Hledáte tu nejvýhodnější půjčku? Porovnejte si je na internetu. Jak na to?


Kdy si opravdu půjčit?Jsou mezi námi tací, kteří by si půjčovali pořád dokola, nebo tací, kteří si půjčí peníze i na to, co nepotřebují. Takovým půjčkám je lepší se vyhnout, když ale není zbytí a vy finance potřebujete na něco, bez čeho se prostě neobejdete, není půjčka žádná ostuda. Tedy pokud ji dokážete řádně a včas splácet.

Půjčkou se rozumí finanční produkt, kdy vám banka nebo jiná instituce půjčí peníze, které vy následně pravidelně splácíte, a to včetně úroků jako odměny věřiteli za to, že vám je půjčil. Půjčky poskytují jak bankovní, tak nebankovní instituce, vždy je lepší dát přednost té bankovní. Proč?

Podmínky půjček se liší společnost od společnosti, bankovní půjčky jsou ale v každém případě důvěryhodnější, přece jenom banky podléhají dozoru Česné národní banky. Navíc se většinou můžete těšit i na výhodnější úrok než u nebankovní společnosti, která podléhá jen obecné legislativě. Sice musíte počítat s tím, že banka si vás a vaši schopnost splácet důkladně prověří a bude po vás chtít doložit i výši příjmu, to se ale vyplatí podstoupit, protože díky tomu existuje menší riziko, že přeceníte svoje schopnosti splácet.

Jak porovnat jednotlivé půjčky a vybrat si tu nejvýhodnější?Prvním krokem při výběru půjčky je vždy spočítat, kolik si opravdu potřebujete půjčit. Klidně můžete připočíst nějakou malou rezervu, ale nepřehánějte to s ní, ať vás to nesvádí k tomu, že byste si zbytečně pořídili něco, co nepotřebujete jen proto, že máte k dispozici peníze.

Jakmile v tomhle máte jasno, určitě budete půjčku vybírat podle:
  • Výše splátky
  • Doby splácení
  • Výše úroků
  • Výše poplatků
  • Důvěryhodnosti společnosti, u které si chcete půjčit. Poptejte se známých nebo kolegů, zda s bankou mají zkušenost.
Víte, že samotná splátka úvěru má dvě části? Nazýváme je úrok a úmor, úrokem se rozumí odměna věřiteli a úmorem splátka jistiny úvěru. Úrok se nastavuje podle úrokové sazby, obsahuje ale i další poplatky.

Obrázek: Kalkulačka

Zajímejte se i o RPSNVšechny výše zmíněné parametry jsou jistě důležité, nezjistíte z nich ale, o kolik je která nabídka výhodnější. Jde to ale vůbec? Ano, ale musíte se podívat na další parametr, tím je roční procentní sazba nákladů, zkráceně RPSN.

RPSN vás totiž seznámí s celkovými náklady na úvěr a tím umožní porovnat nabídky a vybrat si tu nejvýhodnější. Zahrnuje nejrůznější poplatky (za vedení účtu, správu úvěru, převod peněz i poskytnutí úvěru) i pojištění schopnosti splácet. Čím je RPSN nižší, tím je úvěr výhodnější.


      
  


Související články:
V Česku opět ožívá realitní trh. Prodeje bytů vzrostly v průběhu roku 2023 o desítky procent

Pro hypotéky bude rok 2024 přelomový

Hypoteční úvěry v únoru

Jak si zkraje roku naplánovat finance?

Produktové novinky bank v lednu aneb co nového pro nás banky připravily?

Žebříček s nejlepšími hypotékami a spotřebitelskými úvěry podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky úvěrů - zde
všechny články
Dále v rubrice

V Česku opět ožívá realitní trh. Prodeje bytů vzrostly v průběhu roku 2023 o desítky procent

Obrázek: Bytovka Tuzemský realitní trh zažívá od loňského jara z pohledu počtu transakcí růst u všech typů nemovitostí. Prodeje u novostaveb v posledním čtvrtletí meziročně vzrostly téměř dvojnásobně, u starších bytů to bylo o 49 % a prodeje rodinných domů posílily o 45 %...

Pro hypotéky bude rok 2024 přelomový

Obrázek: Hypotéka V oblasti hypotečních úvěr můžeme letošní rok bez nadsázky označit za přelomový. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich je pokračující snižování úrokových sazeb hypoték, které jde ruku v ruce se snižováním základní sazby ze strany České národní banky...

Hypoteční úvěry v únoru

Pokračuje snižování úrokových sazeb u hypoték. Průměrná sazba hypotečních úvěrů klesla na 5,6 %. Aktuální informace k vývoji hypotečních úvěrů přinášíme v našem článku...

Jak si zkraje roku naplánovat finance?

Obrázek: Plánování financí Začátkem roku si mnoho domácností dělá finanční plány, aby věděly, jak budou v průběhu celého roku pokrývat chystané, ale i případné neočekávané výdaje. Co je nutné vzít v potaz při sestavování rodinného finančního plánu? Více se dozvíte níže...

všechny články v rubrice

   
 
Minutová půjčka
Minutová půjčka od 4,8 % p.a.
Raiffeisenbank
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz