Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Inflace má před sebou ještě divokou jízdu

20.3.2023  |  Veronika Křivská | foto: Pixabay
  


Obrázek: Bankovky a mincePřinášíme vám aktuální komentář týkající se vývoje inflace v USA a faktorech, které na vývoj inflace mají vliv. V článku se mimo jiné dočtete jak se úrokové sazby mohou promítat do inflace. Autorem komentáře je investiční analytik Broker Trust Michal Valentík.


Při pohledu na inflaci, respektive index spotřebitelských cen v USA vidíme od poloviny loňského roku klesající tendenci. Neočekávejme ale, že pokles zpět k inflačnímu cíli centrálních bankéřů bude plynulý a přímý. Platí totiž, že když je inflace vysoká, její další vývoj bude pravděpodobně volatilní.

I přes výše uvedené na trhu v uplynulých měsících převládal konsenzus, který předpokládal obyčejný lineární pokles, kdy bude inflace měsíc po měsíci slábnout. Už ale zveřejněná data o indexu spotřebitelských cen (CPI) za leden, kdy CPI rostlo nad očekávaní analytiků, nám posloužila jako užitečné připomenutí, že s poklesem inflace to nemusí být (a asi ani nebude) tak snadné. Analytici a investoři byli příliš optimističtí. Předpokládali rychlé a bezbolestné snížení inflace. Jako by zapomněli, že trh zůstává po loňském roce plném propadů mimořádně napjatý a velká poptávka po zaměstnancích stále tlačí mzdy nahoru.

Graf vývoje inflace
Autor: Broker Trust
= Pro zvětšení klikněte na obrázek =

Že bude muset pravděpodobně Federální rezervní systém (Fed) zvyšovat kvůli silnější inflaci úrokové sazby více a rychleji, než se doposud předpokládalo, uvedl před pár dny i šéf amerických centrálních bankéřů Jerome Powell. Dosavadní utahování měnové politiky nicméně zatím ještě nemělo dostatek času, aby se v ekonomice naplno projevilo.

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde


Pokles rychlosti inflace od poloviny roku 2022 byl dán spíše narovnáním odběratelsko-dodavatelských vztahů po covidu než důsledkem zvyšování sazeb. To se zpravidla do ekonomiky promítne s odstupem roku až roku a půl. Americký Fed začal se zvyšováním úrokových sazeb v březnu 2022, inflace ale polevila už hned v dalším čtvrtletí. A to je skutečně moc krátká doba na to, aby restriktivní monetární politika zabrala.

Kalkulačku na výpočet inflace naleznete zde


Zdroj: Finparada.cz

Dostaví se efekt vyšších sazeb?



Jsme tedy v situaci, že až nyní se mohou začít vyšší sazby do inflace více promítat. Proti tomu však stojí silný trh práce, který tlačí výše mzdy, poptávku a ochotu spotřebitelů utrácet a v konečném důsledku i ceny. Na to, kdo zvítězí, si budeme muset počkat. Zásadní budou nadcházející statistiky o zaměstnanosti a spotřebitelských cenách.

Další vývoj na trhu rizikových aktiv (akcie, dluhopisy apod.) bude tedy záviset na vývoji nerozlučné dvojice hospodářského růstu a inflace, a potažmo na reakcích centrální banky na tyto veličiny.

Doposud americký Fed nemusel dělat ústupky, inflace začala klesat a ekonomická bolest nepřišla. Pokud ale inflace nepoklesne dostatečně nízko, centrální bankéři budou muset řešit dilema, jestli akceptují vyšší inflaci po delší dobu s rizikem neukotvených inflačních očekávání, anebo zda obětují ekonomiku a přistoupí k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Poslední slova Jerome Powella nasvědčují spíše druhému scénáři. Jasněji bude s příchodem jara, zasedání, kde bude Fed o zvyšování sazeb rozhodovat, má proběhnout už 21. a 22. března.

O tématu inflace se dočtete také v článku Jak se bránit proti inflaci nebo Češi a finance v roce 2023.




      
  





všechny články
Dále v rubrice

Láká vás investování? Investiční rady, které pomůžou nenaletět podvodníkům

Obrázek: Investice do podílových fondů Je všeobecně známo, že pravidelné investování nejenže ochrání peníze před inflací, nabízí také zajímavou možnost, jak zhodnotit své peníze. Začít investovat jde již s pár set korunami. Jak správně investovat a navíc předejít tomu, abychom nenaletěli...

Jaká je budoucnost investování do zlata?

Obrázek: Zlaté cihly V letošním roce zatím zlato agresivně roste a nedávno překonalo hranici 2400 USD/unci. Jak jsme se sem tedy za posledních 15 let dostali? Jaké jsou klíčové faktory na trhu se zlatem a co očekávat v nadcházejících měsících se dozvíte v níže článku...

Češi a investování: za nejbezpečnější a nejatraktivnější investice považují nemovitosti

Obrázek: Tablet a graf S investováním má alespoň nějakou zkušenost více než 60 % Čechů. Nejatraktivnější a nejbezpečnější formou investice jsou pro ně nemovitosti, které takřka 75 % respondentů považuje i za nejstabilnější investiční nástroj...

Žebříčky spořicích účtů a termínovaných vkladů v červenci

Kdo nabízí nejvýhodnější sazby u spořicích účtů a termínovaných vkladů? I nadále banky pokračují ve snižování sazeb vkladových produktů. Pořadí žebříčku se změnilo. Více naleznete v našem článku...

všechny články v rubrice









   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz